Jste zde

Domů

Thajsko v kostce

Ostrov Phi Phi, Thajsko

Thajsko, dříve nazývaný Siam, leží od střední Evropy asi 10.000 km daleko, v jihovýchodní Asii.

Na ploše 514 000 km2 žije přibližně 60 milionů obyvatel, z toho více než 10 milionů v hlavní městě Bangkok. Další významná města jsou Chiang Mai, Hat Yai, Surat Thani a Korat.

Sousedními státy je Barma na severozápadu, Kambodža a Laos na východě a Malajsie na jihu. Na západě Thajsko hraničí s Indickým oceánem a na východě s Jihočínským mořem.

Administrativně je země rozdělena na 75 provincií, z nichž každá je spravována guvernérem. Geograficky se rozlišuje na šest hlavních oblastí. Severnímu Thajsku vévodí podhůří Himalájí, které se vypíná až do výšky 2590 m, a místy je pokryté monzunovými lesy.

Isan na severovýchodě je neúrodná plošina, ve které se živí větší část populace pěstováním rýže. Centrální Thajsko, zavlažované řekou Maenam Chao Phraya a jejími horními toky, je rýžovou zásobárnou země.

Východní pobřežní část je známá letovisky Pattaya a Rayong, stejně jako ostrovem Ko Samet.

Západní hornatá část nabízí taková zajímavosti jako řeku Kwai nebo průsmyk Tři pagody.

Malajský poloostrov na jihu nabízí prázdninové ostrov Phuket a Ko Samui.

Země úsměvů, tato přezdívka Thajska slibuje příjemnou dovolenou mezi přátelskými lidmi. Na vaší cestě po Thajsku budete mít mnoho možností, jak jí strávit aktivně.

U Andamanského moře a v Thajském zálivu jsou ideální podmínky pro koupání, šnorchlování nebo jen pro odpočinek na pláži. Korálové útesy a nepřeberné množství exotických ryb dělají z potápění nezapomenutelný zážitek.

Na jihu země, u křídových skal ostrova Krabi, najdete zase ráj pro horolezce.

Plážový život můžete spojit i s kulturními aktivitami. Starověká královská města, pyšné chrámy a buddhistické kláštery se nacházejí v centru země a lákají k prozkoumání historie Thajského království díky mnoha kulturním památkám.

Sever nabízí turistům milujícím dobrodružství příležitost prozkoumat džungli s rozmanitou faunou a flórou na hřbetě slona. Zde budete mít blízko k místním lidem, kteří ještě vedou velmi tradiční životní styl, který zůstal z velké části nedotčen civilizací.

Bangkok, moderní a pulzující metropole, fascinuje směsí domorodého života v uličkách starého města, zlatými královskými paláci a moderní obchodní čtvrtěmi.

Nedaleko Bangkoku se nachází starobylé hlavní město Ayutthaya, které je stejně jako kmérský chrám v Sukhothai, zapsáno na Seznamu kulturního dědictví UNESCO a dává trochu nahlédnout do historie Thajska.

Krásný most přes řeku Kwai, západně od Bangkoku, se stal známý díky stejnojmennému filmu.

Chang Mai je kulturním centrem severní části země, s mnoha chrámy, muzei a rušným trhem tvoří bránu do trojmezí Barma, Laos a Thajsko.

Ani jih Thajska není chudý na zajímavosti, jako třeba zátoka Phang Nga Bay s bizarními skalními útvary vystupujícími z moře. Hlavním lákadlem ale bude mnoho malých ostrovů s nádhernými písečnými plážemi, které jsou jako stvořené pro relaxaci.

V Thajsku panuje po celý rok parné a tropické podnebí. Pouze v horách může být v noci poněkud chladněji, jinak jsou teploty stále mezi 25 a 35 stupni Celsia. Období dešťů, které začíná v dubnu a končí v říjnu, je na severu mnohem méně vydatné než na vlhkém jihu.

Nejlepší čas pro dovolenou v jižním Thajsku je po skončení období dešťů, tedy od listopadu do dubna. Sever země je možné navštívit v každém ročním období.

Thajsko na FB

Ko Samui

22.07.2018 - 21:00

Partly cloudyWest-southwest, Moderate breeze, 6.8 m/s29°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.1 hPa

Pattaya

22.07.2018 - 21:00

Partly cloudyWest-southwest, Fresh breeze, 8.1 m/s30°C

0 mm srážek

Tlak: 1007.5 hPa

Phuket

22.07.2018 - 21:00

Partly cloudyWest-southwest, Gentle breeze, 3.6 m/s28°C

0 mm srážek

Tlak: 1009.8 hPa

Předpověď počasí na yr.no.